Сеп142014

шкАРТ маичките се готови и веќе се носат

sh fet

Пред некое време пишував за идејата позади шкART маичките. Во тој текст имаше мок-апи, затоа што се уште не беа направени маиците, но сега се подготвени.

Авг072014

#шкART колекција на маички

dz shk2 cover
Дизајнерите и креативците знаат дека добра идеја и инспирацијата понекогаш доаѓа сосема случајно. Така некако се роди и #шкART колекцијата на маички. Од обично скечирање и handlettering доцна навечер за кратко време од неколку дена веќе имав десетина драфт дизајни, од кои одбрав само 3 во првата тура.

 
Окт172011

Уникатни маички отсега и кај нас

11
Пред неколку недели твитнав за тоа дека се спремам нови дизајни на маички, со оригинална македонска тематика, и навистина се изненадив од тоа колку заинтересирани имаше. После неколку дневни консултации за дизајни, бои, големини и нивна подготовкам одлуката е донесена. И така, од денес дел од моите дизајни на маички ќе може да ги најдете во Ultradesignshop во Скопје. За сите кои не знаат, Ultradesign е специјализиран шоп за маички, кои нуди уникатни, квалитетни и несекојдневни дизајни, и кој се издвојува од сите останати веќе видени и познати клишеа од дизајни. И што е најбитно, сето ова по навистина ниски цени. Погледнете на повеќе дел од дизајните.

 
Мај032011

„Животински“ маички

prvapig

Прво да разјасниме дека не станува збор за маички од животинско потекло, туку со апликации на животни :) И тоа не било какви апликации т.е. монтажи. Целата маица е со текстура од самата кожа, а на предната страна во целост во огромни пропорции се наоѓа главата на животното. Изгледаат толку реално со "overall" принт. Креативна идеја за пример мерч во зоолошка или изложби на кучиња.

 
Јан282011

Црно-бели маици

PRVAdb1953c9
Кит Велш го започнал овој неверојатен проект на почетокот на 2010та, а негова цел било секој ден да дизајнира по една маица, значи вкупно 365 маици. Се започнало од обична опклада, за крај да заврши како успешна мисија која деновиве ја гледаме. Карактеристично е тоа што сите маици се „црно-бели“, односно бојата на маицата е црна или бела, се со цел до полн сјај да дојде дизајнот т.е. апликацијата. Од типографски, со животни, комични, саркастични...едно за сите е што се едноставни, а сепак оставаат голем впечаток. За наредните негови луди идеи и проекти следете го на Твитер. На повеќе се само дел од најдобрите.

 

Страница 1 од 2

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons