Ное172012
Напишано од Јанев

100 најдобри графити за 2012

1111
Графитите одамна не се само име напишано на ѕид со два спреја, туку многу повеќе. Во денешно време тие се дел од секој урбан град, од секое маало, или од цела една зграда. Навистина ми беше тешко од преку 5000 фотографии со графити собрани преку целава година да одвојам, но морав да селектирам во една „помала“ колекција од топ 100. Наредната тура ќе биде од македонски графити цртачи и уметници.

Ное072012
Напишано од Јанев

Најдобрите насловни за 2012-та

111
Дизајнот на насловните страни на познати светски списанија и магазини се почесто е медиум преку кој издавачката куќа ги покажува своите вистински квалитети. Најчесто за специјални броеви или едиции се ангажираат дизајн студија или фриленсери кои ќе дизајнираат само насловни, надвор од дизајнерите кои ги дизајнираат внатрешните страни. Решив да споделам 40 кои од сите зачувани од оваа година мене ми оставиле најголем впечаток. Повеќето се од печатени или таблет верзии, а меѓу нив се и познатите: Time, El Mundo, Wired, New Yorker, etapes, Wallpaper*, NME, Metal Hammer, Vogue, Bloomberg и многу други. И сами ќе забележите дека во последно време се избегнуваат фотошопирани фотографии, туку се оди кон чиста илустрација, минимализам и целосно типографски насловни.

Ное052012
Напишано од Јанев

10 бесплатни заоблени фонтови

1111
Во последно време се повеќе луѓе и колеги дизајнери ми бараат нови заоблени фонтови. Може е некој тренд, барем во светски рамки, се повеќе да се отфрлаат серифните фонтови а на нејзино место да се помеките, понежни фонтови, без остри линии и агли, но сепак да не изгледаат премногу детски туку да има некоја цврстина и строгост во нив, за да може слободно да се користат за корпоративен идентитет и логоа. Затоа решив да споделам 10 понови фонтови кои ги имаат баш овие карактеристики. За преземање само клик на сликата.

Ное022012
Напишано од Јанев

Минималистички концертни постери

111
Концертните постери за секоја музичка група или артист претставува уште еден медиум за изразување на пристапот и креативноста на самата група во склад со нивната музика. Обично за секоја поголема турнеја се ангажираат дизајнери кои ќе изградат препознатливост преку целата концертна сезона. Не ретко и ова се прави преку јавно отворени конкурси каде има најразлични идеи. Наместо стандардните клишеа застапени кај нас, со фотка од групата и испис по нејзе, направени најверојатно во Ворд, решив да селектирам дел од концертните постери кои се одвојуваат. Од класични илустрации до векторски минимализам. Нека ви биде инспирација за вашиот нареден постер.

Ное012012
Напишано од Јанев

60 креативни реклами (ноември)

111
Одбрани најдобрите креативни принт реклами за овој месец. Уживајте и споделете.

Окт282012
Напишано од Јанев

Како да избрифирате клиент?

112
Понекогаш за она „клиентот е лош“ или „јас ги имам најлошите клиенти“ и самите фриленсери се виновни. Ќе се запрашате зошто е тоа така?

Сеп032012
Напишано од Јанев

Креативен (герила) маркетинг

111
Нов месец, време за нови креативни дизајн решенија. Овојпат тоа се дел од најдобрите герила маркетинг.

Авг272012
Напишано од Јанев

15 нови и бесплатни фонтови

Unik-FromMars

Одамна не имало нови фонтови во категоријата Фонтови па затоа денес решив мал дел, поточно 15 прилично нови и уникатни фонтови да ги споделам со вас и нормално бесплатно да ги преземете и користите. Се потрудив да има најразлични видови со можност за поширока примена. Одлични се за наслови, типографски постери, брошури, списанија, логоа...

Авг072012
Напишано од Јанев

30 Нови реклами (август)

113
Јул312012
Напишано од Јанев

И билбордите можат да бидат интересни

111
Класичните билборди како техника на маркетинг и надворешно рекламирање можеби во светски рамки полека губи чекор со дигиталниот маркетинг, и затоа мора да понуди нови креативни решенија се со цел да го задржи вниманието на минувачите. Ситуацијата кај нас е повеќе од очајна, со исклучок на сосем мал незабележителен процент. Имаме огромен квантитет и градот е претворен во мозаик од билборди, а скоро никаков квалитет. За тоа пишував пред некое време, и затоа денес собрав дел од најдобрите билбордите од оваа година.

Јул192012
Напишано од Јанев

30 креативни пакувања на житарки

11cerealbox_04
Ја продолжуваме серијата на добри и креативни пакувања. Овојпат тоа се пакувањата на житарки, мусли, цереалии како сакате, кои сигурно често се дел од вашиот појадок.

Јул092012
Напишано од Јанев

„Типографски“ пакувања

121
Креативните пакувања на најразлични производи за широка потрошувачка е еден од клучните елементи покрај квалитетот и цената за поголема продажба. До сега, имавме неколку постови со креативни и уникатни пакувања, но денес примерите се во главно со еден сегмент и елемент на дизајнот, и најмногу преовладува, а тоа е типографијата. Ваквите пакувања се обично со минималистички пристап без многу ефекти и шарени бои, туку стрикно креативен распоред и интеграција на фонтови и типографија.

Страница 8 од 32

Copyright 2017. Сите права задржани, дозволено преземање материјали под одредени услови Creative Commons